Krzywa Wieża w Pizie – historia

Piza - krzywa wieża
Piza – krzywa wieża

Krzywa Wieża jest jedną z najbardziej popularnych budowli w Europie. Dla wielu turystów jest ona wizytówką samych Włoszech. Krzywa Wieża jest właściwie dzwonnicą katedralną. Należy ona do kompleksu zabudowań Campo Dei Miracoli.

Prace nad budową wieży rozpoczęły się w 1173 roku. Budowla zaczęła się odchylać od pionu, ponieważ stawiano ją na podmokłym, gliniastym terenie. Jej konstruktorzy próbowali skorygować jej nachylenie. W 1350 roku powstało ostatnie piętro – w nim umieszczono dzwony. Wieża została postawiona na planie okręgu. Liczy ona osiem kondygnacji. Wysokość jej to około 55 metrów. Odchylenie od pionu wynosi 4,5 metra.

W dziewiętnastym wieku podejmowano próby powstrzymania przechylania się wieży. Jednak nie przyniosły one zamierzonych efektów. 1990 roku zamknięto wieżę dla turystów. Od 2001 roku jest ona ponownie dla nich otwarta. Zainteresowanie Krzywą Wieżą nie słabnie, ponieważ każdego roku odwiedza ją około 10 milionów turystów z różnych zakątków świata. Dzięki niej niewielkie miasteczko, jakim jest Piza, jest tak popularne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *