Neapol

neapol informacje turystyczne
Neapol

Neapol to miasto znajdujące się w południowej części Włoch. Jest on stolicą Kampanii położoną w niezwykle malowniczym miejscu – u stóp wulkanu Wezuwiusz, nad Zatoką Neapolitańską. W pobliżu miasta znajdują się wyspy: Ischias oraz Capri oraz półwysep Sorrento. Neapol powstał w siódmym wieku przed naszą erą. Założyli go osadnicy greccy. W Neapolu oraz w jego okolicach mówi się specyficznym dialektem neapolitańskim.

Dwieście lat później miasto zostało opanowane przez Rzymian, którzy uczynili je jednym z ważniejszych ośrodków swego państwa. W dobie średniowiecza miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. Należało ono między innymi do Bizantyjczyków, Normanów, Francuzów, Hiszpanów. 1 1226 roku miasto stało się stolicą Królestwa Sycylii.

Neapol był w siedemnastym i osiemnastym wieku największym miastem Italii i jednocześnie trzecim w Europie (po Londynie i Paryżu). Rok 1860 to data włączenia Neapolu do zjednoczonych Włoch. We wrześniu 1943 roku doszło w mieście do powstania antyfaszystowskiego, tak zwanych Czterech Dni Neapolu.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *