Neapol — Pałac Królewski

Neapol - Pałac Królewski

Jedną z bardziej wartościowych atrakcji turystycznych Neapolu jest osiemnastowieczny Palazzo Reale (Pałac Królewski), który znajduje się na północ od miasta. Był on rezydencją królewskich Dynastii Burbonów, które panowały w XVIII i XIX wieku w Królestwie Neapolu i królestwie Sycylii.

Pałac został zaprojektowany w 1600 roku przez Domenico Fontanę. Obecny jego widok jest efektem licznych przebudowań i zmian, które dokonywano na życzenie kolejnych mieszkańców pałacu. Pałac Królewski wiele ucierpiał w pożarze w 1838 roku oraz podczas drugiej wojny światowej, kiedy to spadła na niego bomba. Fasada zachodnia wychodzi na Plac Plebiscytu.

Pałac Królewski
Pałac Królewski

Obecnie w Pałacu Królewskim swoje siedziby mają następujące instytucje: muzeum, urzędy miejskie, Biblioteka narodowa oraz Teatr Świętego Karola. Pałac został zbudowany z myślą o zgromadzeniu bogatej kolekcji sztuki rodziny Farnese. Zbiór ten stanowią wartościową część eksponatów dzisiejszego muzeum – Galerii Narodowej Capodimonte (Gallerie Nazionali di Capodimonte).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *