Zabytki Rzymu

zabytki w rzymie
zabytki w rzymie

Zabytki nowożytnego Rzymu zgrupowane są głównie na starym mieście – Vecchia Roma. Znajdują się tu między innymi: kościół Chiesa del Gesu, kościół Santa Maria Della Vittoria. Za najpiękniejsze barokowe założenie w mieście uważa się Plac Navona.

Kościół Chiesa del Gesu jest przykładem będącym zapowiedzią nowego typu architektury sakralnej baroku. Rok 1550 traktuje się jako datę rozpoczęcia historii tego kościoła. Budowa Gesu trwała 18 lat. Sklepienie, transept i prezbiterium powstały na podstawie projektu Vignoli, a pod kierunkiem Giacoma della Porty. Pierwotny styl wnętrza ulegał stopniowym zmianom, a to za sprawą stiukowej i malarskiej dekoracji.
Wiele jest źródeł dla układu przestrzennego świątyni. Inspiracją dla projektu jezuickiego kompleksu stała się architektura starorzymska, średniowieczna architektura Hiszpanii i Francji oraz nowożytna architektura włoska. Kościół Chiesa del Gesu to główny kościół jezuicki na świecie. Jego nowatorka fasada powielana jest w licznych świątyniach jezuitów w całej Europie.

wenecja historia budowy

miasto świętego franciszka

Zabytki Rzymu mapa

Zabytki Rzymu mapa
Zabytki Rzymu mapa

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *