Asyż to miasto położone w centralnej Włoch, ośrodek turystyczny i pielgrzymkowy, a to za sprawą świętego Franciszka. Miasto Asisium zostało założone w II wieku przed naszą erą na miejscu osady etruskiej.

Okres wczesnego średniowiecza to czas, kiedy miasto wchodziło w skład księstwa Spoleto. Rok 1182 to ważna data w historii tego miasta. Wtedy to na świat przyszedł przeszły święty – Franciszek, założyciel zakonu franciszkanów. Jest on jednym z najbardziej znanych i lubianych świętych. Jego prostota, życie w ubóstwie z wyboru, całkowite zaufanie Bogu oraz emanująca z Franciszka radość miały wyjątkowy wpływ na ludzi mu współczesnym.

jak najtaniej dojechac do neapolu

jak tanio dojechac do neapolu

Również i dziś postać świętego wzbudza duże zainteresowanie. Liczba ludzi, którzy chcą żyć zgodnie z ideałami Franciszkanie maleje. Według tradycji zakon franciszkański ma przetrwać aż do końca świata. Wydaje się to nawet prawdopodobne biorąc pod uwagę fakt, że postawa Franciszka zachwyca również ludzi świeckich, którzy stawiają sobie jego osobę na wzór i chcą dążyć do świętości już na ziemi.

historia włoch ciekawostki

Asyż, Bazylika św. Franciszka i inne miejsca franciszkańskie” 29 listopada 2000 roku zostały włączone do Światowego Dziedzictwa Ludzkości poprzez Międzynarodowy Komitet UNESCO. Określenie „miejsca franciszkańskie” obejmuje Bazylikę S. Maria degli Angeli, Sanktuarium Rivotorto, Klasztor S. Damiano, Pustelnię Carceri.

asyż - miasto we włoszechJan Paweł II przybył do Asyżu aż sześciokrotnie. Nie dziwi to, ponieważ franciszkańska radość zawsze była obecna w życiu Ojca Świętego. Można powiedzieć, że papież przebywał tu u siebie, gdyż Bazylika św. Franciszka oraz klasztor Sacro Convento od początku swego istnienia należy do kolejnych papieży. Zawsze czeka tu na Ojca Świętego jego prywatny apartament i sala spotkań.

jak najtaniej dojechac do neapolu

Asyż przede wszystkim jest znany jako miejsce narodzin świętego Franciszka oraz świętej Klary, ale to również miasto pojednania międzynarodowego, religijnego i pokoju na świecie. Turyści doceniają również malowniczy charakter Asyżu. Miasto poza tym posiada niepowtarzalny klimat wąskich uliczek i zaułków.

Jak dojechać do Neapolu — autobusem czy pociągiem?
Jak najlepiej dojechać z Warszawy do Rzymu
Jak dojechać do Neapolu z Opola — autobusem czy pociągiem?