Ważnym obiektem Neapolu jest Castel dell’Ovo (Zamek Jajeczny). Znajduje się on na niewielkiej wysepce, która pierwotnie była zasiedlona przez kolonistów z Cumae w szóstym wieku przed nasza erą. To oni założyli pierwsze centrum miasta.


Zamek wybudowano w dwunastym wieku. Ma on kształt prostokąta o wymiarach 200 na 45 metrów. Ma on okrągły bastion wznoszący się nad groblą. Za murami znajdują się budynki, w których organizowane są wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne. Zamek był rezydencją królewską, gdy na tronie zasiadali przedstawiciele dynastii normańskiej oraz Hohenstaufów. Znaczenie tego zamku znacznie zmalało za panowania Karola I Andegaweńskiego, z którego inicjatywy wzniesiono wspomniany wcześniej Castel Nuovo.

Nazwa zamku wzięła się od średniowiecznej legendy. Według niej poeta Wergiliusz miał magiczne jajko, które po jego śmierci zostało umieszczone w fundamentach tego budynku, po to by zapewnić mu dodatkowe wzmocnienie. Zamek Jajeczny łączy ze stałym lądem grobla, która stanowi ulubione miejsce do fotografowania na tle zamku.

Jak dojechać do Neapolu — autobusem czy pociągiem?
Jak najlepiej dojechać z Warszawy do Rzymu
Jak dojechać do Neapolu z Opola — autobusem czy pociągiem?