Monte Cassino to niewielkie miasteczko położone w środkowej części Włoch. Swoją popularność wśród turystów zawdzięcza wydarzeniom historycznym. Podczas drugiej wojny światowej miasto wraz z klasztorem benedyktynów znajdującym się na górze Monte Cassino było jednym z ważniejszych miejsc oporu Niemców w drodze do Rzymu.


Po kilku nieudanych atakach aliantów obrona niemiecka została wreszcie przełamana. Stało się to w dniach 11-18 maja 1944 roku za sprawą II Korpusu Polski, któremu dowodził generał Władysław Anders. Bitwa o Monte Cassino to jedna z najtrudniejszych walk w kampanii włoskiej.

Specyficzny rodzaj ukształtowania terenu sprzyjał obrońcom oraz przyczynił się do znacznych strat wśród aliantów – ponad 200 000 zabitych i rannych. Podkreśla się tu niezwykłą odwagę i poświęcenie polskich żołnierzy, ponieważ dzięki nim udało się przełamać niemiecką obronę na linii Gustawa. Monte Cassino przyciąga więc pasjonatów historii – nie tylko polskich, ale i zagranicznych. Stało się miastem często odwiedzanym przez turystów głównie po wydarzeniach drugiej wojny światowej.

Jak dojechać do Neapolu — autobusem czy pociągiem?
Jak najlepiej dojechać z Warszawy do Rzymu
Jak dojechać do Neapolu z Opola — autobusem czy pociągiem?

Kategorie: Historia