Wenecja to miasto położone w północnej części Włoch nad Adygą. To znaczący ośrodek przemysłowy i turystyczny. Już w V-IV wieku przed naszą erą miasto było znane. Rok 86 przed nasza era to data włączenia Werony do państwa rzymskiego. Od 486 roku miasto pełniło funkcję stolicy państwa Ostrogotów.

włochy informacje i ciekawostki

Lata 568-774 to czas, kiedy Wrona była stolica księstwa lombardzkiego. W XIV wieku miasto było własnością Mediolanu, natomiast od 1405 roku Wenecji. Rok 1866 to data wyjątkowo ważna dla historii tego miasta. Wtedy to bowiem Wenecja uniezależniła się od Austrii i została włączona do powstającego państwa włoskiego.

W mieście do dziś zachowało się wiele zabytków starożytnych. Do najcenniejszych zalicza się: rzymską arenę, łuk triumfalny, a także Porta dei Leoni (Brama Lwów). Kościół Tosca S. Teuteria z V wieku to najstarszy zabytek z okresu wczesnego średniowiecza. Za cenny zabytek Werony uważa się również most Scaligerów na Adydze. Miasto słynne jest również z renesansowych palazzi oraz pięknych balkonów.

Jak dojechać do Neapolu — autobusem czy pociągiem?
Jak najlepiej dojechać z Warszawy do Rzymu
Jak dojechać do Neapolu z Opola — autobusem czy pociągiem?

Kategorie: Historia