Wenecja to miasto położone w północno-wschodniej części Włoch, na 118 bagnistych wyspach Morza Egejskiego. Miasto to jest znaczącym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym, ponieważ to tu odbywa się prestiżowy festiwal filmowy oraz najbarwniej w całej Europie obchodzi się karnawał.

Miasto istnieje od V wieku, kiedy to zostało założone przez plemię Wenetów. Od VII wieku jako republika demokratyczna było rządzone przez dożów. Dziesiąty wiek to okres, kiedy to Wenecja stała się największą potęgą na Adriatyku. Rozwinęło się tu bardzo dobrze rzemiosło. Przykładem może tu być słynne weneckie szkło, obróbka drewna, sukiennictwo.

Okres szybkiego rozwoju miasta oraz wiążącego się z tym bogacenia się jego mieszkańców zahamowało odkrycie w piętnastym wieku drogi morskiej do Indii oraz wzrost potęgi tureckiej we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Lata 1795-1805 oraz po 1815 roku to czas, kiedy miasto było własnością Austrii, natomiast w 1866 roku weszło w skład powstającego państwa włoskiego.

Wenecja — mapa turystyczna

wenecja - mapa zabytków

Jak dojechać do Neapolu — autobusem czy pociągiem?
Jak najlepiej dojechać z Warszawy do Rzymu
Jak dojechać do Neapolu z Opola — autobusem czy pociągiem?